Shop Mobile More Submit  Join Login
×

Finally!

Journal Entry: Fri Jun 6, 2008, 1:29 PM
Journal of Ivy046

Finally I've got to update my website. So have a look, there are photos which I haven't added on DA yet ;)

Copyright

All photos in my gallery are under copyright laws. Do not use them without my written permission!
© 2006-2008 Iva PelcováClubs

:iconczech-club: :icondeviantartcommunity: :iconthe-canon-club: :iconmacro-club: :iconmacro-beginners-club: :iconnatures-beauty-club: :iconclose-ups: :iconflower-lovers: :iconblacks-and-whites: :iconinsect-lovers-club: :iconzoo-photographers: :iconphotographersclub: :iconphotocrush: :iconnaturephotographer: :iconex-po-zure: :iconlet-it-di: :iconibokeh:  • Mood: Neutral
  • Listening to: Nickelback
I've won second place in czech competition called FotoAkademie. So we've went to Prague for the prizes. I thought I won a printer, but then... they gave me Photoshop Elements 6 and Premiere Elements 4 plus some other things... :D That's great, isn't it? ;)

Now, one of my photos is exposed in the Old Town City Hall (Staroměstská radnice) :)
Member of / Sorted in:

:iconczech-club: :icondeviantartcommunity: :iconthe-canon-club: :iconmacro-club: :iconmacro-beginners-club: :iconnatures-beauty-club: :iconclose-ups: :iconflower-lovers: :iconblacks-and-whites: :iconinsect-lovers-club: :iconzoo-photographers: :iconphotographersclub: :iconphotocrush: :iconnaturephotographer: :iconex-po-zure: :iconlet-it-di:
  • Mood: Joy
  • Listening to: Within Temptation - What Have You Done
  • Reading: Twilight
My blog is now online: afraidtodream.blogspot.com/
Only in czech, I'm sorry...
Member of

:iconczech-club: :iconthe-canon-club: :iconmacro-club: :iconmacro-beginners-club: :iconnatures-beauty-club: :iconclose-ups: :iconflower-lovers: :iconblacks-and-whites: :iconinsect-lovers-club: :iconzoo-photographers:
  • Mood: Neutral
So there's an article about exhibition which has appeared in local newspaper. Unfortunately, it's in czech language, but you can have a look ;) i73.photobucket.com/albums/i22…

Takže v Tachovském deníku vyšel v sobotu malý článek o výstavě, tak se můžete podívat... asi z toho budete mít víc, než naši anglicky hovořící kolegové ;) i73.photobucket.com/albums/i22…Member of

:iconczech-club: :iconthe-canon-club: :iconmacro-club: :iconmacro-beginners-club: :iconnatures-beauty-club: :iconclose-ups: :iconflower-lovers: :iconblacks-and-whites: :iconinsect-lovers-club: :iconzoo-photographers:
  • Mood: Optimism
  • Watching: Harry Potter and the Order of the Phoenix :)
Už zbývá necelý týden do mé první výstavy. Jde sice o spojenou výstavu (mě a jedné kolegyně) a "jen" v rámci našeho fotoklubu, nicméně je stále tou první :D Vernisáž se koná 6. února v 19:00 v předsálí kina... a mě pořád chybí asi čtyři fotky, takže musím ještě něco vybrat ;) Hlavně doufám, že se tam někdo přijde podívat :)Member of

:iconczech-club: :iconthe-canon-club: :iconmacro-club: :iconmacro-beginners-club: :iconnatures-beauty-club: :iconclose-ups: :iconflower-lovers: :iconblacks-and-whites: :iconinsect-lovers-club: :iconzoo-photographers:
  • Mood: Tired
--- ENGLISH ---
OK, so this is my first journal here, be nice please ;) I'd like to wish you all MERRY CHRISTMAS!! ;) I hope you'll enjoy it and get everything you wanted :)
And why I'm writing this entry? Because I haven't let anybody knows that I'm alive and relatively healthy :) I'm also preparing new site with my portfolio, just wait for adress  ;p
Last thing I want to share with you is my Christmas present. I know, the Christmas Eve will be on 24th December, but it's already connected to my Canon :D Today I got my 50mm/1.8 - LOVE IT  :w00t:--- ČESKY ---
Tak fajn lidičky, tohle je můj první zápisek tady, tak buďte hodní nebo si to rozmyslím :D
Chtěla bych každému popřát krásné Vánoce! Doufám, že si to pořádně užijete, pod stromečkem najdete hodně dárků a vše zkrátka dopadne tak, jak jste si přáli ;)

A proč tohle vlastně píšu? Už dlouho jsem se nikde a nikomu neozvala, tak hlavně abyste věděli, že jsem naživu a relativně zdráva ;)

S lítostí také oznamuji, že má stávající stránka ještě nějakou dobu poleží ladem a bude na ni padat prach. Důvody jsou víceméně dva - jednak připravuji svou další stránku (na které se bude nacházet portfolio, "deníček", fanlisting a možná že ještě i fotoblog. Takže vlastně skoro pořád to samé, jen se pokusím to jinak uspořádat, aby alespoň ono portfolio působilo trochu reprezentativně ;) Na adresu si počkejte!  ;p )

Posledním důvodem, proč sem píšu je fakt, že se chci podělit o svou radost. Jde sice o vánoční dárek, nicméně už je nasazený na mém Canonu a hrdě si tam trůní. Právě dnes mi totiž přišel překrásný objektiv 50mm/1.8. To byste nevěřili jakou mi taková blbost může udělat radost  :w00t:


--- I'm member of ---
:iconczech-club: :iconthe-canon-club: :iconmacro-club: :iconmacro-beginners-club: :iconnatures-beauty-club: :iconclose-ups: :iconflower-lovers: :iconblacks-and-whites: :iconinsect-lovers-club:
  • Mood: Joy